Hakkımızda

1995 yılında klâsik bir cemaat dergisi olarak yayımlanmaya başlayan Furkan Dergisi, 28 Şubat sürecine kadar bu çizgide yayınına devam etti. 28 Şubat sürecinde Saadeddin Ustaosmanoğlu’nun derginin genel yayın yönetmenliğini üstlenmesiyle dergi ihtilâlci bir yayın organı hüviyetine büründü.

28 Şubat sürecinde fevkalade hızlı bir çıkış yapan derginin yazarlarından Hızır Ali Muradoğlu Hocaefendi, 1998 Mayıs’ında İsmailağa Camii içerisinde şehid edilirken aynı yılın son günlerinde Genel Yayın Yönetmeni Saadeddin Ustaosmanoğlu tutuklandı!

28 Şubat medyasının hedef göstermesiyle Furkan Dergisi 1999 Kasım’ında mahkeme kararıyla kapatılırken, derginin Genel Yayın Yönetmeni Ustaosmanoğlu 18 yıl hapis cezasına mahkûm edildi. Dergi “Ruhu’l Furkan” adıyla yoluna devam etmek istedi ama yayınlanan 2 sayının ardından 28 Şubat yargısı Ruhu’l Furkan’ı da kapadı.

Kanunların değişmesiyle 6 sene 9 ay bilfiil hapis yattıktan sonra 2005'in dokuzuncu ayında tahliye olan Saadeddin Ustaosmanoğlu’nun yönetiminde dergi 2006 senesinin başında Yeni Furkan ismiyle yola yeniden revan oldu.

2013 yılında Basın Savcılığı’na Furkan ismini tekrar kullanmak için yapılan başvurunun kabul edilmesiyle dergi Furkan ismiyle iki aylık yayın periyoduyla yayımlanmaya devam ediyor.