Gündem

İnna Lillahi Ve İnna İleyhi Raciun Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu perde arkasına geçmiştir!.. Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu'nun cenaze namazı, Cuma günü (18.05.2018) ikindi namazına müteakib Fatih Camii'nde kılınacaktır. Naaşı, Eyüp Sultan mezarlığındaki Üstad Necip Fazıl Kısakürek'in kabrinin yakınına defnedilecektir.

Türkiye Dergiler Birliği (TÜRDEB) ve Dünya Dergiler Birliği (World Periodical Union -WPU) tarafından düzenlenen, "9. Uluslararası Dergi Fuarı", Sirkeci Tren Garı'nda başladı.

Bu yıl teması "Çocuk Dergiciliği" olan fuarın açılışında konuşan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, yazarlık hayatına ilk olarak dergi aracılığıyla başladığını söyledi.

Yılmaz, dergilerin önemine vurgu yaparak, "Dergiler bizim okuma, öğrenme, kalem tutma aşkımızın kağıtla, kitapla, kelimeyle, şiir, sanat ve edebiyatla buluşma çalışmalarımızın ilk mektepleridir ama aynı zamanda son mektepleri de olacak bir dinamizme, zenginliğe ve sürekliliğe sahiptirler." dedi.

Geçen yıl da dergi fuarına katıldığını anlatan Yılmaz, dergilerin bu yıl daha fazla çeşitlendiğini ve iyi bir mesafe katettiğini belirtti.

- "Her dergi bizim için bir okuldur"

Dünya Türkçe Dergiler Birliği Başkanı Mehmet Arif de dergicilerin farklı bir heyecana sahip olduğunu dile getirerek, "Kitap çıkarmış olsak bile, dergicilik bizim için ayrı bir önem teşkil etmektedir. Çünkü her dergi bizim için bir okuldur, ocaktır, harekettir, bir aksiyondur." diye konuştu.

Dünya Dergiler Birliği Başkanı Dr. Abed Khouja, fuarın açılışına katılmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

"Bu fuar Asya, Avrupa ve diğer dünya medeniyetleri ve halkları arasında bir kültür köprüsü oluşturuyor. Böyle bir uluslararası organizasyonu gerçekleştirdiği, bu kültür ve medeniyetleri bize sunduğu için Türkiye'ye teşekkür ediyorum. Bu fuar bizim için çocuklarımızın ellerinde bir dergi, kitap olması için bir fırsattır da aslında. Elektronik yayınlar sebebiyle yazılı olarak gazetelerin ve dergilerin azaldığı bir dönemde, bizim dergileri, gazeteleri çocuklara daha çok sevdirmemiz gerekiyor."

- "Çocuk dergiciliği alanının geliştirilmesi gerekiyor"

Türkiye Dergiler Birliği Başkanı Asım Gültekin ise fuara her yıl katılan dergilerin arttığına dikkati çekerek, "Bu fuarda biraz dilimize olan vazifemizi yerine getirmiş oluyoruz ama bunu yaparken de bir dilde değil, her dilden dergicilerimizin gayretleriyle bir çalışma ortaya çıkmış oluyor." ifadelerini kullandı.

Gültekin, fuarda 250'den fazla etkinliğin gerçekleştirileceğini de hatırlatarak, fuarın bu yılki temasına ilişkin çocuk dergiciliği alanının daha fazla geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Açılışa katılan yazar ve şair aynı zamanda Esma-i Hüsna Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Senai Demirci'nin yanı sıra, ÖNDER Genel Başkanı Halit Bekiroğlu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Mehmet Nezir Eryarsoy, Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Ahmet Belada, fuarın onur konuğu "İtibar" dergisi yazı işleri müdürü Furkan Çalışkan da birer konuşma yaptı.

Fuara bu yıl kültür, sanat, çocuk, mizah, tarih, edebiyat, ekonomi, gençlik gibi alanlarda Türkiye'den yaklaşık 500, yurt dışından ise 25 ülkeden 150'den fazla dergi katılıyor.

Dünyanın ilk ve tek dergi fuarı olma özelliğini taşıyan, "9. Uluslararası Dergi Fuarı", 13 Mayıs'ta sona erecek. Fuara Furkan dergisi de iştirak ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş26 Ocak 2018 tarihindeİstanbul'da, Türkiye Dergiler Birliği TÜRDEB yönetimiyle bir araya geldi. Toplantıda Kurtulmuş, dergicilikte yaşanan sorunlarla ilgili bilgi aldı. 28 Şubat darbe döneminde cezaevine giren ve hâlen cezaevinde bulunan dergiciler hakkında da Kurtulmuş bilgilendirildi. Ayrıca bazı cezaevlerinde keyfi olarak sürdürülen dergi ve kitap yasağı da toplantıda gündeme geldi. Toplantı sonrası Bakan Kurtulmuş'a dergiler takdim edildi. Toplantıya Yazişleri Müdürümüz ve TÜRDEB Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Elönü de katıldı. Kültür Bakanı Numan Kurtulmuş TÜRDEB yönetimiyle dergiciliği konuştu

Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu 28 Şubat darbesinin yıldönümünde yayımladığı mesajda, hâlâ zindanlarda tutsak olan 28 Şubat kahramanlarını unutmanın en büyük suç olduğunu, "bu mazlum, mağdur ve kahramanların durumuna el atmak farzdır" dedi. Mirzabeyoğlu'nun yayımladığı mesajda şunları söyledi:

"NİSYAN-I EBED: Ebedi unutmak… Bir Müslüman’ın Allah’a hesab vereceği günü unutması sözkonusu olamaz. Cennetmekân Abdülhamîd Han’ın, Mabeyn Başkâtibi Tahsin Efendi’nin bir pusulayı vermeyi unutması ve durumu “Nisyan, nisyan efendim!” mazeretiyle bildirmesi üzerine bir sözü vardır: “İnsanlar, nisyanı mazeret diye kullanıyorlar, bilmezler ki en büyük suç, nisyandır!”… Bugün, 28 Şubat mağdurlarından bahsediliyor. O zihniyetin mahkumları hâlâ zindanlarda yatan, o zihniyetin öncesinde ve sonrasında mazlumu, mağduru ve direnmiş olan kahramanları; onları unutmak hiç yakışmıyor! 28 Şubat balonunun patlatıldığı bu günde, sönmüş yangına tükürmeyle iş yapıyor gibi görünmek yerine, bu mazlum, mağdur ve kahramanların durumuna el atmak farzdır; bugünün muzafferlerini taçlandıracak bir iş de budur; onları, bugünün de mahkûmu yapmamak… “Son 28 Şubat olsun!” diye kolları sıvayanlara, katılanlara ve katılacak olanlara, “Hatadan dönenlere altundan köprüler yapmak lâzım!” diyeceklerimize, sahici SELÂM olsun! AFRİN kahramanlarımıza da!"

Salih Mirzabeyoğlu